Share |

Articles in "SciTech"

Radikal Blog yazarı Mert Şenyuva ''Facebook'da demokrasi dönemi sona erdi'' başlıklı yazısında Facebook'un – kendi ifadesiyle – 'fazlasıyla demokratik' olan yönetiminin sona ermesinin nedenlerini analiz etmiş.

Dünyanın kimi ülkelerinde yoğun bir şekilde gündeme gelen elektronik kayıt/takip ve kişisel özgürlükler tartışması sanırım Türkiye’de aynı yoğunlukta gündemde olmadı.

Almanya, Ingiltere, ABD ve diğer ülkelerde, devlet, elektronik otomasyon ve kişisel özgürlükler üçgeni uzun tartışmalara konu oldu. Elektronik, bir başka isimle, ‘’çipli kimlik’’, Ingiltere’de Türkiye’den çok daha önce gelişen ve sivil toplum örgütleri, kimi sol politik partiler ve demokratik meslek örgütlerince büyük tepkilere ve protestolara yol açan bir konu.

10 Şubat 2012 de İçişleri Bakanlığı, TÜBİTAK tarafından geliştirilen çipli kimliklerin Bolu’dan başlayarak 3 yıl içerisinde Türkiye’de tüm vatandaşlara verileceğini duyurdu.

I really loved to come back to earth in 200 years time to see what they are teaching in history books about our current times. This must be ones selfish need to be immortal. Or maybe just a harmless curiosity of history in future...