Share |

Nobel Barış Ödülü Hangi Avrupa Birliğine Verildi?

Nobel Barış Ödülü Hangi Avrupa Birliğine Verildi?
Occupy the London Stock Exchange

Bu yıl Nobel Barış Ödülü "60 yıllık çalışması sonucu Avrupa'da barışı geliştirdiği" için Avrupa Birliği'ne verildi. Komite adına açıklama yapan Norveç eski Başbakanı Thorbjoern Jagland, "2012 Nobel Barış Ödülü'nün Avrupa Birliği'ne (AB) verildiğini" söyledi. Nobel Komitesi Başkanı Thorbjoern Jagland, "AB'nin 60 yılı aşkın süredir Avrupa'da insan haklarına, demokrasiye ve barışa olan katkılarından dolayı ödüle layık görüldüğünü" belirtti.

AB'nin 2012 Nobel Barış Ödülü'ne layık görülmesine gerekçe olarak, "İkinci Dünya Savaşı sonrası en başarılı Barış Projesi olması" gösterildi.

Bu ödül, AB'nin tarihinin en derin ekonomik krizini yaşadığı ve buna bağlı olarak pek çok AB ülkesinde sosyal/politik patlamaların olduğu bir dönemde geldi. Bu ödülü kurumsal olarak alan en son örgüt 1999'da Sınır Tanımayan Doktorlar (Medecins Sans Frontieres) idi.

AB; 27 ülkenin birliği, 500 milyon insan ve küçük bir kıta. Kesin olarak diyebiliriz ki, sadece bir tek  Sınır Tanımayan Doktorlar var ama insan elbette merak ediyor ''AB'nin içinde kaç parça var, kaç eğilim var ve bu ödül hangisine verilmiştir?'' diye.

Bu Barış Ödülü, hemen hemen tüm üye devletlerinin Afganistan'da 10 yılı aşkın süredir devam eden, şuursuz ve kanlı savaşa aktif olarak katılan AB'ye mi verilmiştir.

Binlerce insanın öldüğü, milyarlarca Doların harcandığı ve ülkenin darmadağın edildiği bir işgal ve savaş...

Bu ödül, önce uyguladıkları ambargo ile sonrasında da savaş ve işgalleri ile 500 bin çocuğun katledildiği Irak politikasını güden AB'ye mi verilmiştir?

Savaşın kanlı mirasının daha uzun yıllar yaşanacağı Irak...

Bu ödül bu savaşları başlatmak için her türlü yalana başvuran ve halkı kandıran AB liderlerine mi verilmiştir?

Yoksa bu ödül, yorulmadan bıkmadan sokakları dolduran yüzbinlerce savaş karşıtı insan için mi verilmiştir?

Bu ödül Berlin Duvarı'nı yıkan AB için midir, yoksa Filistin'in bağrını bölüp geçen, uluslararası kanunlara göre yasadışı olan ayrımcı ve ırkçı duvara ses çıkarmayan AB için midir?

Her geçen gün daha da uzayan ve yükselen insanlık utancı duvar...

Bu ödül sürekli bombalanan, dünyanın en rezil yaşama koşullarının olduğu ve duvarlarla çevrili bir hapisane olan Gazze konusunda kılını kıpırdatmayan AB için midir, yoksa Gazze'ye malzeme ve dayanışma mesajı götürmek üzere demir alan insancıl Avrupalılar için midir?

Bu ödül kendine 'uygun olan' mazlumun hakkını soran ve diğerlerini yok sayan külhanbeyi AB için midir, yoksa dünyanın her yerinde herkese eşitlik ve insanca yaşam için çabalayan AB için midir?

Bu ödül, ''çok kültürlülük yok, iş eğitim imkanları göçmenlere değil, yerli vatandaşlara sunulacaktır'' diyen başbakanlara mı verilmiştir? Kimbilir belki de AB'nın sınırlarını dikenli ve elektrikli tellerle çevirmek isteyen sınır korumasından sorumlu Frontex'in yaptığı şahane çalışmalardan dolayıdır bu ödül...

Savaşlardan, yoksulluktan kaçan ve daha iyi bir yaşam umuduyla göç eden insanları - ''ötekileri'' - sınırların dışında tutan AB...

Ya da bu ödül binlerce anti-ırkçı, hümanist AB vatandaşına mı verilmiştir? Mültecilerin haklarını savunan, sınır dışı edilmelere karşı çıkan ve herkese – göcmen, yerli – eşit ve insanca koşullar için mücadele eden sıradan ve yürekli insanlar...

Yoksa bu ödül, şimdi de İran'a uyguladıkları ambargo ile çoluk çocuğu açlığa ve sefalete mahkum eden AB dış politikaları için olmasın? Acaba ''İran'a ambargoya hayır'' diyen barışsever insanlara mı verilmiştir bu ödül?

Sakın Nobel Barış Ödülü, diktatörleri kollayan ve besleyen AB için verilmiş olmasın? Pinochet'i adalete teslim etmeyen, Mübarek ve Kaddafi gibi zalimleri dayanabildikleri son noktaya kadar destekleyen AB...

Bu ödül milyar dolarlık silah ticareti yapan - silah satan - AB ülkelerinin başarılarını kutlamak için olabilir mi? Diktatörlerin ve kendi vatandaşlarını açlık koşullarında yaşatan devlet başkanlarının katıldığı, güzel silahların sergilendiği fuarlar için bir ''tebrik'' olabilir mi bu ödül?

Yasadışı nükleer ve kitle imha silahları kendi dostlarında olunca hiç ses çıkarmayan ama başka devletlerin - ''kötü'' devletlerin - bu silahlara sahip olma ihtimalinden şüphelenince gözünü kırpmadan bomba yağdıran bir AB'ye mi verilmiştir bu ödül?

Bu ödül, AB'de milyonlarca insana ekomik savaş ilan eden liderler için mi uygun görülmüştür? Kendi halklarına yoksulluğu ve vahşi kesintileri, sırf uluslararası sermaye yatırımcılarının cepleri boşalmasın diye, veba gören liderler...

Bu ödül AB'nin tepedeki yüzde 10-15 lik kesiminin ve bunların çok önemli ''pazar'' larının bir güzellemesi midir? Bir yandan sosyal hizmetleri keserken, binlerce çocuğun aç olarak okula gittiği 'yeni' bir AB'nin kutlanması olabilir mi bu  ödül?

Bu Barış Ödülü, gerekirse para piyasaları, borsalar üzülmesin diye, üye devletlerin siyasi ve ekonomik demokrasilerinin bürokratlarca askıya alındığı 'kriz önlemleri' için midir?

Sivil toplum örgütlerinin, emeklilerin, öğrencilerin üzerine coplu-silahlı 'robocop' ları salan hükümetlere ''Eline sağlık'' demek için mi verilmiştir bu ödül?

Kimbilir, belki de sokaklarda hakkını arayan yüzbinlerce İspanyol, Yunan, İrlandalı vatandaş içindir bu ödül...

Şaka bir yana, gerçekten, kimin ve ne içindir bu ödül? Hangi AB'yi kutlamak içindir? Savaş, ırkçılık, kesintiler, ayrımcılık üzerine kurulu bir AB'yi mi yoksa AB'nin güzel ve çile çeken sıradan insanlarını mı?

AB'ye baktığımızda, tek parça, homojen bir kütle görmüyoruz. Bir yanda çile çektiren bir AB, diğer yanda da çile çeken AB'liler var.  

Çile çektirmenin mi ödülüdür bu, yoksa çile çekmenin mi?

Galiba bu sorunun yanıtı, bu ödüle verilen tepkilerde yatıyor. Kimin nasıl tepki verdiği belirliyor bu ödülün kime ve neye verildiğini.

Başka bir yanıt ta 10 Aralık'ta İsveç'de yapılacak ödül törenine kimin, hangi pahalı kıyafetlerle gideceğinde gizli. Sen, ben, bizim oğlan davetiye almayacak....

10 Aralık, İrlanda tarihinin en acı bütçesinin açıklanmasından bir kaç gün sonraya denk geliyor. Milyonlarca insanın canının çok ama çok yanacağı bir tarih bu...

Bürokratlara, çok iyi paralar kazandıkları işlerini yaptıkları için, üstelik te bunu çok ama çok kötü yağtıkları için Nobel Ödülü vermek, bir şaka değil, modern dünyamızın bir trajedisidir...

Yeni bir dünyayı, bu trajedileri de ortadan kaldırarak, demokrasi, eşitlik ve gerçek barış üzerine inşa edeceğiz. Bu ya biz ölmeden bizim zamanımızda olacak, ya da çocuklarımıza bırakacağımız insan olma mücadelesi mirasıyla onların zamanında...

Tek umudum mezar taşıma ''Burada yatan bu herif ölmeden yeni bir dünyayı gördü'' diye yazdırabilmek...

Language: 
Turkish
Your rating: None Average: 5 (1 vote)